TPT-1000.4 2 Ohm (Open Box)
TPT-1000.4 2 Ohm (Open Box)
Timpano Compact 4 Channel TPT1000.4 Car Audio Amplifier– 4x 260 Watts at 2 Ohm – High Power Stereo 12 volts Fullrange Class D Amp Bridgeable
Small Footprint Technology!
  • POWER: This amplifier is designed to run your stereo system with the power it needs to perform! 1200 Watts maximum dynamic RMS power output of 4x 300 Watts at 2 Ohm per channel. Its high efficiency rate of 84% provides more power with less battery consumption.
  • BRIDGEABLE: Double the power output to your speakers by bridging two channels. Minimum impedance of 4 Ohm per bridged channel at output power of 2 x 520 Watts RMS
  • TECHNOLOGY: A smart electronic 2-way protection circuit protects the amp if it gets too hot or if speakers fail causing a short! Focusing in sound quality, a full range response of 20 to 26,000Hz was used to give the best sound reproduction on this tiny amplifier.
  • FEATURES: Fork terminal connector power and speaker wire Inputs. Built-in crossover filters for easy tuning! Choose between a fixed HPF at 90Hz or LPF at 90Hz or just turn it FLAT and use your external crossover or DSP settings. It also includes Variable Gain Control. Level controls are not for adjusting volume. They adjust the amount of signal that is coming into the amplifier from your signal source.
Additional Information:
Number of Channels: 4
Max Dynamic Output: 4 x 300 Watts RMS 2 Ohm
4x 225 Watts RMS Power at 2 Ohm 12.6 Volts
4x 140 Watts RMS Power at 4 Ohm 12.6 Volts
Bridged 2x 450 Watts RMS Power at 4 Ohm 12.6 Volts
Supply Voltage: 11 ~ 16V
Frequency Response: 20Hz ~ 26KHz
Crossover Low Pass: Fixed at 90Hz
Crossover High Pass: Fixed at 90Hz
Signal to Noise: > 90 dB
Harmonic Distortion: < 0.9 % THD
Input Sensitivity: 0.2 V
Input Impedance: 14K Ohm
Impedance Output: 2 Ohm
Consumption with Signal Musical: 4A ~ 50A
Dimensions (L x W x H): 8.11” x 8.11” x 2.60”
Weight: 3.75 Lbs
Before Installing:
Recommended fuse or circuit breaker – 60A
Power Wire Inputs – (OFC) 4 Gauge wire with spade terminals
Speakers Wire Output – ( OFC) 14 Gauge wire
• To avoid damaging the cables, make sure that they do not touch sharp metal edges. Important: Use a 60A fuse 12 inches away from the battery as a safety precaution
The power rating data is based on equipment from the PRV Audio Group laboratory. Rated power tested with 100Hz to 1KHz sinusoidal signal and THD <= 10%, with resistant load referring to the indicated measurements. The electronic components and the manufacturing process can present manufacturing variations, thus leading to a variation in the measurements made. This amplifier is designed to perform on music applications ( with speakers ), any load test ( resistant load ) is not recommended.
-65%
TPT-1000.4 2 Ohm (Open Box)—
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Description
Small Footprint Technology!
Additional Information:
Number of Channels: 4
Supply Voltage: 11 ~ 16V
Signal to Noise: > 90 dB
Input Sensitivity: 0.2 V
Input Impedance: 14K Ohm
Impedance Output: 2 Ohm
Weight: 3.75 Lbs
Before Installing: